Obradująca w dniu dzisiejszym (14 listopada br.) Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej przyjęła min. Uchwałę w spawie realizacji Porozumienia zawartego 23 maja br., dotyczącego II etapu wzrostu wynagrodzeń zasadniczych.
Warszawa 14 listopada 2017 r.
UCHWAŁA KM nr 2 /11/2017
W związku z brakiem realizacji zapisów porozumienia w sprawie wzrostu wynagrodzenia dla Pracowników Poczty Polskiej objętych Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy, zawartego dniu 23 maja 2017 roku pomiędzy Pocztą Polską SA, a reprezentatywnymi Organizacjami Związkowymi w części dotyczącej zapisów §1 pkt 5 w brzmieniu:, dodatkowo Strony uzgadniają, że kolejne spotkanie w ramach negocjacji odbędzie się w pierwszej połowie września 2017 roku po analizie wyników finansowych za 7 m-cy 2017 roku i dotyczyć ono będzie ustalenia możliwości kolejnego wzrostu wynagrodzeń z uwzględnieniem aspektu dążenia do niwelowania dysproporcji płac w poszczególnych grupach zawodowych"
Żądamy natychmiastowej realizacji powyższych zobowiązań względem Pracowników Poczty Polskiej.
Dotychczasowe próby odwlekania w czasie zawarcia porozumienia w tej kwestii są dowodem braku konsekwencji względem głoszonych deklaracji płynących ze strony zarówno Pana Prezesa Zarządu Przemysława Sypniewskiego jak również przedstawiciela nadzoru właścicielskiego Ministra Kazimierza Smolińskiego. Są przede wszystkim zaprzeczeniem strategii Poczty Polskiej, która zakłada systematyczne zwiększanie poziomu wynagrodzeń pracowników a docelowo osiągnięcie wysokości średniej krajowej do roku 2021.
Tempo wzrostu wynagrodzeń zaproponowane przez stronę pracodawcy nie daje najmniejszych szans na osiągnięcie deklarowanych celów nawet w tak odległym terminie.
Rynek pracownika zmienia się, bowiem w sposób bardzo dynamiczny, a kłopoty z pozyskaniem rąk do pracy jak i zatrzymaniem już zatrudnionych pracowników są olbrzymie.
Powodem takiego stanu rzeczy jest niski poziom proponowanych stawek wynagrodzeń dla pracowników nowo zatrudnianych oraz brak perspektywy rychłej poprawy sytuacji pracowników będących już w zatrudnieniu. W tych kwestiach po prostu nie jesteśmy atrakcyjni.
Wydajemy od lat olbrzymie środki na projekty, które nie poprawiają kondycji Poczty. Nadal z uporem brniemy w nierentowne rozwiązanie dotyczące świadczonych usług. Dokapitalizowujemy Bank Pocztowy i zasilamy nierentowne spółki kosztem pracowników Poczty.
Istnieje zatem potrzeba podjęcia natychmiastowych decyzji, które dadzą rzeczywisty, a nie pozorowany argument naszym pracownikom, że ich oczekiwania w sferze poprawy bezpieczeństwa materialnego są priorytetem dla zarządzających. Na rynku pracy natomiast powinien pojawić się sygnał, że Poczta Polska to nie tylko historia i tradycja, ale także pracodawca, u którego warto zabiegać o możliwość zatrudnienia.
Mając na względzie powyższe uzasadnienie Komisja Międzyzakładowa w przypadku braku zawarcia porozumienia z Pracodawcą w dniu 15 listopada 2017 roku zaleca Prezydium KM niezwłoczne przygotowanie procedur przewidzianych w ustawie o Rozwiązywaniu Sporów Zbiorowych.
|