Czwartek, 16 stycznia 2025 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Intranet.poczta-polska.pl   Data: 2020-10-07
81. rocznica rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku
W poniedziałek, 5 października br., na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę rozstrzelania Obrońców Poczty Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji 38. zamordowanych na gdańskiej Zaspie Obrońców Poczty Polskiej oraz w intencji ich rodzin.

1 września 1939 roku o godzinie 4:45, równolegle z ostrzałem Westerplatte, Niemcy zaatakowali Urząd Pocztowy Gdańsk 1. W trakcie ataku, w gmachu pocztowym przebywało 43 pocztowców z Gdańska, 10 pocztowców delegowanych z Bydgoszczy oraz jeden gdański kolejarz. Zdecydowana przewaga liczebna oraz militarna niemieckich najeźdźców nie dała obrońcom Urzędu najmniejszych szans na zwycięstwo. O godzinie 19:00 podjęto decyzję o kapitulacji. W trakcie starć zginęło 13 pocztowców, a 10 zostało ciężko rannych.

Po kapitulacji Urzędu Pocztowego Gdańsk 1, Niemcy zdecydowali o osadzeniu ocalałych obrońców Poczty w areszcie, który utworzyli w gmachu gdańskiej szkoły średniej dla dziewcząt ? Victoriaschule.

8 września 1939 roku odbył się głośny proces polskich pocztowców. Sąd polowy generała Wehrmachtu Georga Eberhardta skazał 28 obrońców Poczty na śmierć. 30 września taki sam wyrok usłyszało pozostałych 10 pocztowców. Podstawą prawną do wydania wyroku był zapis specjalnego wojennego prawa karnego z 1938 roku. Na jego mocy obrońcy Poczty zostali uznani za partyzantów i skazani na śmierć przez rozstrzelanie. Wyroki wydał przewodniczący sądu polowego Kurt Bode, a zatwierdził je naczelny dowódca wojsk lądowych Wehrmachtu, Walther von Brauchitsch.

Wyrok na 38 polskich pocztowcach wykonano o świcie, 5 października 1939 roku na gdańskiej Zaspie (obecnie dzielnica Gdańska).

Przy grobie Pocztowców spotkali się kombatanci, przedstawiciele Gdańskiego Koła Rodzin Byłych Pracowników Poczty Polskiej, przedstawiciele samorządu, młodzież z gdańskich szkół noszących imię Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku oraz harcerze.

W tym szczególnym dniu, nad grobem Obrońców Poczty znaleźli się również: Andrzej Bodziony ? wiceprezes zarządu Poczty Polskiej oraz Jarosław Noch ? dyrektor RS Gdańsk

Na zakończenie rocznicowych uroczystości u stóp grobu Obrońców złożono wieńce i zapalono znicze.

Źródło: Intranet.poczta-polska.pl










Kliknij na obraz aby uzyskać powiększenie





Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007