W środę 21 lutego 2024 roku w siedzibie spółki odbyło się spotkanie organizacji reprezentatywnych z p.o. Prezesa Poczty Polskiej Panem Sebastianem Mikoszem. W spotkaniu z ramienia naszej organizacji uczestniczył zespół negocjacyjny w składzie: Marcin Gallo, Wiesław Królikowski, Bogumił Nowicki, Witold Paluszak, Sławomir Steltmann i Janusz Szabowski.
Prezes mimo krótkiego okresu pobytu w naszej Firmie jest doskonale zorientowany w sprawach Poczty Polskiej. Ma plan działań i będzie go szybko wdrażał. Głównym celem jest przywrócenie rentowności spółki, a to będzie wymagało zdecydowanej transformacji /restrukturyzacji.
Pan Prezes zapowiedział, że pierwszych decyzji należy się spodziewać w bardzo krótkim czasie, trzy do czterech tygodni. Nie doprecyzował czego te decyzje będą dotyczyć. Mocno też wybrzmiała zapowiedź kosztów społecznych choćby w kontekście zapewnienia wyższych wynagrodzeń. Transformacja, jak ją sam określa p.o. Prezesa Poczty Polskiej Sebastian Mikosz, nie będzie ani miła ani łatwa, oczekuje przy tym współpracy reprezentatywnych organizacji związkowych. Ta współpraca ma między innymi polegać także na wsparciu szybkiego pozyskania państwowej refundacji mającej wyrównać straty, jakie Poczta ponosi jako operator wyznaczony, realizując usługi powszechne.
Pozytywną częścią wypowiedzi Prezesa była zapowiedź zablokowania wyprzedaży majątku Poczty Polskiej.
Tego samego dnia po spotkaniu z p.o. Prezesa Poczty Polskiej zespół negocjacyjny spotkał się z mediatorem w ramach prowadzonego sporu zbiorowego, które miało charakter informacyjny i zapoznawczy.
Nasza strona zażądała informacji o:
- planie zatrudnienia i jego wykonaniu za rok 2023
- planie wynagrodzeń i wykonaniu za rok 2023
- sytuacji finansowej spółki po podniesieniu płacy minimalnej