Światowy Kongres UNI wybrał nowe władze oraz zatwierdził strategię rozwoju do roku 2022.
Przedstawiciel Rady Krajowego Sekretariatu Łączności wybrany do Rady Zarządzającej UNI.
W ostatnich dniach Liverpool, miasto z którego pochodzi jedna z najsłynniejszych grup rockowych The Beatles i które jest kolebką ruchów związkowych w Wielkiej Brytanii, gościł delegatów 5 Światowego Kongresu UNI, organizacji zrzeszającej ponad 120 związków zawodowych działających na wszystkich kontynentach świata.
W Kongresie UNI, organizowanym co 4 lata, uczestniczyło w tym roku w Liverpoolu w dniach 16-20 czerwca, prawie 2 tysiące związkowców reprezentujących wszystkie kontynenty oraz 12 sektorów branżowych.
Polskę reprezentowali przedstawiciele Krajowego Sekretariatu Łączności w osobach:
Wiesława Mażarska,
Stanisław Kiezik i
Sławomir Steltmann, jak również przedstawiciele sektorów bankowości oraz handlu i usług działających w strukturach NSZZ "Solidarność".
Kongres podjął szereg ważnych decyzji związanych z dalszą działalnością organizacji związkowych na świecie. Przyjął strategię działania UNI do roku 2022, w której najważniejszymi elementami będą nadal akcje na rzecz obrony pokoju na świecie, demokracji i praw człowieka, walka o godziwe warunki pracy dla pracowników, jak również działania na rzecz rozwoju ruchów związkowych i organizowania się pracowników w związki zawodowe, zwłaszcza w przedsiębiorstwach i firmach prywatnych gdzie do tej pory związki zawodowe nie miały prawa bytu.
Naczelnym hasałem Kongresu było i będzie w ciągu najbliższych 4 lat - do następnego Kongresu w Toronto w roku 2022 - zawołanie
"Making IT Happen"
Co można przetłumaczyć jako "Róbmy tak aby nasze działania realizowały się, spełniały się, bądźmy efektywni".
W czasie 3 dni obrad uczestnicy Kongresu przedstawiali przykłady takiej efektywnej działalności i organizowania ruchów związkowych w krajach i przedsiębiorstwach, gdzie do tej pory związkowcy nie mieli prawa bytu. Jednym z głównych przykładów przedsiębiorstwa globalnego z obszaru logistyki była wielokrotnie przywoływana w wystąpieniach uczestników firma Amazon, w której naczelną zasadą działania jest wysoki rozwój technologii na miarę XXI wieku i traktowanie pracowników według zasad agresywnej gospodarki kapitalistycznej wieku XIX. To właśnie przeciw takiemu traktowaniu pracowników walczą dziś związkowcy na całym świecie.
Kongres dokonał wyborów do władz UNI na najbliższe 4 lata.
Philip Jennings z Wielkiej Brytanii, dotychczasowy sekretarz generalny UNI, sprawujący tę funkcje przez ostatnie 18 lat i realny założyciel UNI (Union Network International) w roku 2000, złożył rezygnacje i przekazał funkcje sekretarza generalnego na ręce swojej zastępczyni Christy Hoffman z USA, która będzie pełnić tę funkcję przez najbliższe 4 lata. Kongres zatwierdził te zmiany.
Dokonano też wyboru nowego przewodniczącego UNI. Dotychczasowa przewodnicząca Ann Selin z Finlandii zakończyła swą działalność i na jej miejsce Kongres wybrał i zatwierdził jej zastępcę Rubena Cortina z Argentyny .
Wybrano też członków nowej Rady Zarządzającej UNI, złożonej z przedstawicieli wszystkich kontynentów oraz sektorów branżowych. Rada Zarządzająca liczy ponad 100 członków stałych, a każdy członek stały Rady ma dwóch zastępców.
W tych wyborach Polska została wybrana na członka stałego Rady Zarządzającej i jest reprezentowana przez naszą Koleżankę
Wiesię Mażarską jako przedstawiciela sektora Poczta i Telekomunikacja z obszaru Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej.