Sobota, 18 stycznia 2025 r.
Organizacja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
 




Organizacje
Podzakładowe


Humor dnia

Aktualności

Autor: Bogumił Nowicki   Data: 2009-09-10
Stanowiska KM
Przekazuję Stanowiska, przyjęte dzisiaj przez Zarząd pocztowej "Solidarności". Jutro odbędą się konsultacje Prezesa PP S.A. ze związkami zawodowymi w sprawie zwolnień grupowych w naszej Firmie. Komentarz z konsultacji i szerszą informację z dzisiejszych obrad Komisji przekażę week'endowo.

Stanowisko KM nr _1_/09/2009
w sprawie zwolnień grupowych

Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność występuje do zarządu PP S.A. o odstąpienie od zamiaru dokonania zwolnień grupowych

Jesteśmy zdania, że argumenty przedstawione w wystąpieniu Dyrektora Generalnego PP nie uzasadniają wdrożenia procedury zwolnień grupowych. Sednem ustawy zwanej popularnie ustawą o zwolnieniach grupowych, jest zapobiegnięcie zwolnieniom. Przedmiotem konsultacji (Art.2.2) jest bowiem w szczególności możliwość uniknięcia, lub zmniejszenia zwolnienia grupowe grupowych. W świetle dotychczasowych wyników ekonomicznych PP S.A. nie ma uzasadnienia do przeprowadzenia zwolnień.

Poczta Polska nie ma żadnych kłopotów finansowych. Dowodem na to jest brak korzystania z jakiejkolwiek pomocy państwa i UE oraz wcześniejsze deklaracje Dyrektora Generalnego , że z takiej pomocy nie skorzysta. Jasne jest, że Poczta Polska nie jest przedsiębiorstwem zagrożonym upadłością. Zakładanie osłabienia wzrostu gospodarczego jest nakręcaniem kryzysu z naszej strony. Konkurencja krajowa, ciągle jeszcze nie groźna dla PP, dla zarządzających, jeżeli nie ograniczają się tylko do administrowania, powinna być wyzwaniem, a nie przyczyną lęku. Wyniki pierwszego półrocza są dobre, czerwiec był najlepszym czerwcem w historii PP
Nie można wykluczyć, że na niektórych stanowiskach w PP występują przerosty zatrudnienia. Natomiast oczywiste jest, że debata nad tym problemem musi być poprzedzona ustaleniem strategii, struktury i organizacji przedsiębiorstwa, ponieważ wcześniejsze zwolnienia pracowników, obok ich osobistej krzywdy, oraz powiększania bezrobocia, mogą nieść za sobą kłopoty w faktycznej naprawie PP. Może to co prawda ułatwić działanie naszej niemrawej konkurencji, ale odbije się na obywatelach. „Solidarność” od lat dopominała się o naprawę Poczty Polskiej”, o jej rzeczywistą restrukturyzację i o zapewnienie sprawnego obsługiwania Polaków na realnym rynku.
Należy podjąć kroki w celu rozwoju i poprawienia rentowności przedsiębiorstwa. Od lat mamy do czynienia z marnowaniem potencjału pracowników i pieniędzy przedsiębiorstwa na współpracę z tak zwanymi spółkami zależnymi.
Doszło do odwrócenia relacji, to PP jest zależna od swoich spółek. Pracownicy PP wykonują zadania na rzecz tych spółek. Jedynym wymiarem finansowym tej współpracy dla naszych pracowników jest szansa utraty ich pocztowej premii. Nie są możliwe do uchwycenia koszty alternatywne tej współpracy. Ponosimy jawne i ukryte koszty szkoleń pracowników na rzecz „spółek zależnych”. Dywidenda z tych spółek wynosi jedną siedemsetną wpływów PP. Nasze straty na jakości i dobrym imieniu są nieobliczalne. Prezes Banku Pocztowego słusznie jest dumny na Komisji Skarbu z minimalnych kosztów swojej sieci punktów. Najwyższy czas zająć się odzyskiwaniem rynku usług kurierskich, szacowanemu w Polsce na 1,3 mld złotych, na którym PP ma obecnie 2% swojego udziału.
Zamiast racjonalnych działań mamy „zawiadomienie” o zwolnieniach grupowych. Nie wiemy jakie będą potrzeby kadrowe PP po jej naprawie organizacyjnej i strukturalnej, więc nie należy się wcześniej wyzbywać wartościowych pracowników.
Premiera Rządu RP, stwierdził "Dzisiaj dla polskiego Rządu nie ma ważniejszego zadania niż mądrymi, dobrze przemyślanymi instrumentami oddziaływać na rynek pracy tak, aby ludzie nie tracili pracy" „Komunikacja to oczywiście nie tylko drogi, to też Poczta Polska”, rząd będzie „stanowczo zwalczać naruszenia praw pracowniczych i równocześnie działać na rzecz szacunku dla ludzi, których przedsiębiorczość i fachowość tworzy miejsca pracy dla ludzi”.
Ograniczanie działalności Poczty Polskiej nie ma żadnych przesłanek ekonomicznych i społecznych, pozostają niezrozumiałe przesłanki polityczne, stojące w sprzeczności z polityką Rządu RP i Parlamentu Europejskiego, zatem wnioskujemy o odstąpienie od zamiaru zwolnień grupowych w PP S.A.


Warszawa, dnia 10 września 2009 r.


Stanowisko KM nr 2/09/2009
ws. standaryzacji i optymalizacji zatrudnienia w służbach eksploatacyjnych


Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Poczty Polskiej wzywa Pana Prezesa Poczty Polskiej S.A. do natychmiastowego wstrzymania procesu wdrażania tzw. optymalizacji zatrudnienia kadry kierowniczo – kontrolerskiej w służbach eksploatacyjnych, w urzędach pocztowych i WER oraz do niezwłocznego podjęcia szczegółowych konsultacji w tej sprawie z reprezentatywnymi organizacjami związkowymi działającymi w przedsiębiorstwie.

Z naszymi wątpliwościami i obawami wobec tych planów zwracaliśmy się do Pana Prezesa (jeszcze jako Dyrektora Generalnego PP) dwukrotnie: 1 i 18 czerwca br., kierując najpierw pismo, a następnie przekazując Stanowisko KM nr 2/06/2009. Do tych wystąpień nie odniósł się Pan wcale. Natomiast, w dniu 2 lipca 2009r., Pani Magdalena Drabent, Dyrektor Centrum Zarządzania Kadrami, napisała: (…) informuję, że trwają w PP prace projektowe nad standaryzacją stanowisk kierowniczo - kontrolerskich w eksploatacji pocztowej. (…) Prace są w stadium projektowym i żadne decyzje o wdrożeniu w życie tych projektów nie zostały dotychczas podjęte przez Kierownictwo PP. Na pewno zakładowe organizacje związkowe otrzymają stosowne informacje w przypadku powstania konkretnych planów realizacji projektów”.
Zamiast zapowiadanych informacji dla organizacji związkowych, w dniach 27 i 28 sierpnia, do jednostek organizacyjnych Centrum Poczty skierowano kategoryczne dyspozycje określania drastycznie zmniejszonego zatrudnienia w tych służbach i wskazania imiennych list pracowników do zwolnień.

Dlatego stanowczo ostrzegamy, że kontynuowanie tych zamierzeń będzie rujnujące dla działalności dużych i średnich placówek pocztowych zwłaszcza położonych w miastach, czyli tę część sieci pocztowej, dzięki której nasza Firma zakończyła pierwsze półrocze dwustumilionowym zyskiem.
Jeszcze raz, zwracamy się do Pana Prezesa o powrót do rzeczywistego, a nie pozorowanego dialogu o przedsiębiorstwie Poczta Polska S.A., jego funkcjonowaniu dzisiaj i na przyszłość.

Jednak wypełniając swój związkowy, propaństwowy i obywatelski obowiązek NSZZ „Solidarność” musi w tym momencie zadać pytanie: jaki cel ma doprowadzenie do upadłości takiego przedsiębiorstwa, które może doskonale funkcjonować i wypełniać swoją misję publiczną? A za nim drugie: dlaczego chce się zachwiać podstawami bytu tysięcy ludzi, którzy nie są dzisiaj ciężarem dla budżetu państwa, ani nie muszą tułać się po Europie w poszukiwaniu pracy?
Będziemy te pytania zadawać publicznie wszystkim, którzy z racji funkcji są odpowiedzialni za Pocztę Polską, za polską gospodarkę, za Państwo i byt obywateli.


Warszawa, 10 września 2009 r.




Karta Rabatowa Orlen








 
Webmaster: Sławek  ®2007