|
Organizacje Podzakładowe
|
|
Humor dnia
|
|
|
Aktualności
Autor: Bogumił Nowicki Data: 2009-11-30
|
Opinia
|
Koleżanki i Koledzy, dzisiaj komentarzem bieżącym niech będzie opinia w sprawie premii za listopad i grudzień br.
W prezentowanym tekście ponownie wyłączone są trzy wiersze podające dane liczbowe o kondycji naszej Firmy.
Pomysł finansowania błędów w zarządzaniu przez pracowników nie będzie nigdy zaakceptowany przez „Solidarność”. Zatem wyrażamy opinię negatywną wobec propozycji Zarządu.
W swoim interesującym piśmie BPP/JS/1714/2009, przekazanym drogą elektroniczną, Pełnomocnik Zarządu, Pan Dyrektor Skibniewski przed zapytaniem o naszą opinię przypomniał, że „Poczta Polska zgodnie z Uchwałą Rady Poczty Polskiej i decyzją Ministra infrastruktury została zobowiązana do osiągnięcia wyniku finansowego za rok 2009 na poziomie( ..........................................) Rozumiemy, że Zarząd ma słuszne poczucie winy za kiepskie wyniki swojej pracy oraz brak realizacji oczekiwań historycznej Rady Poczty Polskiej, oraz oczekiwań nadal aktualnego właściciela, Ministra infrastruktury. Decyzje w tej sprawie są jednak immanentną własnością Członków Zarządu, lub Pana Ministra i obecnej Rady Nadzorczej w przypadku opieszałości samych Członków. Trudno w tej chwili odnosić się natomiast do szczegółowych parametrów liczbowych, bo te w interpretacji Zarządu są ostatnio dość labilne i nie wiemy, czy jest to ich ostateczna wersja.
Związek „Solidarność” wielokrotnie wskazywał na sposoby działania, które zapobiegłyby obecnemu chaosowi jaki panuje w Przedsiębiorstwie. Nie trafione decyzje polityczne doprowadziły ponadto do sytuacji, gdy bieżący kredyt, będący oczywistym elementem działania każdej firmy, stał się dla PP bardzo trudno osiągalny, oraz wielokrotnie droższy, niż było to przed wprowadzeniem nas w formułę jednoosobowej spółki skarbu państwa.
Próba pozbawienia pracowników premii w najbardziej pracochłonnym dla nich w skali roku okresie działania PP, wydaje się być poważnym błędem w zarządzaniu. Zadziwia to, że równocześnie z tą próbą wprowadza się kolejne zmiany w systemach informatycznych, co powoduje zwielokrotnienie obciążeń pracą na styku z Klientem. Jednocześnie usiłuje się zatem doprowadzić do odczuwalnego dla Klientów pogorszenia jakości pracy. Te plany w przypadku ich zrealizowania doprowadzą do bieżącego utracenia potencjalnych potężnych wpływów, co będzie miało obraz w wyniku nie tylko za grudzień, ale za cały 2009 rok.
W perspektywie ponadto spowoduję uzasadnioną niechęć zawiedzionych Klientów. Takie działania, faktycznie na rzecz konkurencji, odbiją się jednak przede wszystkim na Klientach, ponieważ jeszcze długo wewnętrzna, krajowa konkurencja, nie będzie w stanie sprostać oczekiwaniom rynku. Musimy zadać pytanie czy Zarząd świadomie usiłuje doprowadzić do powtórzenia sytuacji jaka zaistniała u schyłku 2006 roku, kiedy to właśnie z powodu zaniżonych płac i przepracowania doszło do buntu pracowników a Polacy mieli problem ze świąteczną korespondencją. Na koniec, przeprowadźmy eksperyment myślowy, pomijając meritum sprawy, niewłaściwe prowadzenie interesów PP S.A. Jeżeli założylibyśmy, że sięganie do premiowych pieniędzy pracowników jest warunkiem przetrwania firmy, należało prowadzić rozsądna politykę premiową przez cały rok, tak aby mieć narzędzie motywacyjne w najważniejszym momencie. Zadajemy pytanie, dlaczego tego rozsądku zabrakło, to przypadek, nieudolność, czy celowy plan.
Oczekujemy również przejrzystej informacji dla pracowników o opiniach wyrażanych wobec projektów Zarządu przez związki zawodowe. W poprzednim miesiącu, zgodnie z najbardziej obrzydliwymi wzorcami propagandy i kamuflażu prawdy, pracownicy byli sugerowani, że odebranie im premii było zaakceptowane przez organizacje związkowe.
Do wiadomości:
-Minister Infrastruktury
Pan Cezary Grabarczykiem
-Rada Nadzorcza PP S.A.
|
|
|
Karta Rabatowa Orlen |
|
|