"Liberalizacja usług pocztowych w warunkach rynkowych a rozwiązania proponowane w Polsce", "Trzy związki, trzy doświadczenia - zawsze ten sam cel - obrona pracowników", "Uczestnictwo związków zawodowych w tworzeniu odpowiedzialnego społeczeństwa" - to główne tematy Konferencji zorganizowanej w Krakowie przez Sekretariat Łączności NSZZ "Solidarność".
W konferencji, która odbyła się w dniach 24-25 lipca w siedzibie Zarządu Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność" udział wzięli liderzy związków zawodowych sektora pocztowego z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Polski:
- John Baldwin - dyrektor współpracy międzynarodowej w CWU (Communication Workers Union), jednej z największych central związkowych w Wielkiej Brytanii
- Regino Martin - listonosz - sekretarz generalny Federacji CCOO (Comisiones Obreras) największej centrali związkowej Hiszpanii
- Montserrat Mir - dyrektor współpracy międzynarodowej w Federacji CCOO.
- Stronę polską reprezentowali pocztowi i telekomuikacyjni członkowie Sekretariatu Łączności "Solidarności".
Konferencję prowadzili
Wiesława Mażarska i
Bogumił Nowicki.
Wspólnym tematem, od którego rozpoczęto Konferencję było
"Jak skutecznie przeciwdziałać pełnej liberalizacji rynku pocztowego w Europie". Rozwiązania Wlk. Brytanii i Hiszpanii zaprezentowali John Baldwin (Wielka Brytania), Regino Martin i Montserrat Mir (Hiszpania), natomiast liberalizację rynku pocztowego w Polsce przedstawiła Wiesława Mażarska.
Prywatyzacja operatorów pocztowych w Europie - doświadczenia brytyjskie i hiszpańskie, to kolejny ważny temat dla polskich pocztowców. Twarde negocjacje podparte strajkami generalnymi oraz długoletnie naciski polityczno-lobbistyczne, takie skuteczne drogi do utrzymania miejsc pracy operatorów narodowych wybrali związkowcy w Europie.
Związki zawodowe w społeczeństwie to odpowiedzialność nie tylko polityczno-społeczno-zawodowa, to również działanie i kreowanie naszej przyszłości jako grupy społecznej, narodu czy kontynentu. Tylko odpowiedzialne społeczeństwo pozwoli na życie w zdrowym i nietoksycznym środowisku. Trend proekologiczny to obecnie nie tylko moda ale konieczność - takie rozwiązania potrafili uzasadnić nasi goście. Nowe energooszczędne technologie, gospodarka surowcami i odpadami - To zadania może nie pierwszoplanowe ale ważne dla naszej przyszłości - pomyślmy o jutrze już dzisiaj.
Informację z Konferencji przekazujemy jako przerywnik w oczekiwaniu na odpowiedź pracodawcy w sporze zbiorowym.