W czwartek 13 czerwca br. o godz. 7.00 w Miasteczku Protestu w Szczecinie, na Wałach Chrobrego przy Urzędzie Wojewódzkim, 24 godzinny dyżur przejęła Pocztowa Solidarność i Region Koszalin-Pobrzeże.
Pocztowcy protestowali min. przeciwko likwidacji urzędów pocztowych oraz redukcji zatrudnienia w Poczcie Polskiej S.A. Na ręce Wojewody Zachodniopomorskiego przekazaliśmy nasze żądania i postulaty.
Wystąpienie ws. Poczty Polskiej
(miasteczko protestu - Szczecin, 13 czerwca 2013r.)
Poczta Polska jest największym w Polsce przedsiębiorstwem, w którym Rząd RP, poprzez właściwego ministra, sprawuje władzę właścicielską. W ostatnich latach jest też obszarem permanentnych restrukturyzacji i reorganizacji. Najbardziej widocznym efektem tych działań, jest zwolnienie tysięcy pracowników i uczynienie ich biorcami świadczeń społecznych lub klientami instytucji pomocowych. Drugim, oddalenie poczty od społeczeństwa, któremu przez lata służyła, poprzez liczne likwidacje placówek pocztowych i bezmyślne centralizacje różnych grup pracowniczych, szczególnie listonoszy. Poczta Polska znika z polskiej prowincji, z małych i średnich miejscowości, gdzie dotąd nie tylko świadczyła usługi, ale była też rozpoznawalnym znakiem i symbolem państwowości.
Dlatego sprzeciwiamy się takiej polityce Rządu wobec naszego przedsiębiorstwa, która prowadzi do upadku Poczty Polskiej, jako pocztowego operatora narodowego i podzielenia, wartego miliardy złotych, rynku usług, pomiędzy wielkich europejskich graczy.
Żądamy:
- powstrzymania procesu likwidacji i przekształcania placówek pocztowych,
- zaprzestania zwolnień pracowników w każdej formie, szczególnie wymuszania na nich zgody
na zwolnienie,
- przerwania procederu wprowadzania coraz większej liczby pracowników zatrudnianych
na tzw. umowach śmieciowych,
- nie nakładania na pracowników niewykonalnych zadań, w szczególności nie czynienia z listonoszy i pracowników okienek wyłącznie akwizytorów usług bankowych i ubezpieczeniowych,
- odstąpienia od zmniejszania środków zabezpieczenia mienia i wartości, własnych, jak i powierzonych, co zwiększa zagrożenie dla zdrowia i życia zatrudnionych w obszarze ochrony,
- podwyżki płac, która powstrzymałaby wieloletni spadek średniej płacy pocztowej w stosunku do średniej krajowej,
Poczta Polska może i powinna dawać pracę uczciwym obywatelom, żyjącym w swoich lokalnych środowiskach, a nie zwiększać liczbę bezrobotnych lub wędrujących za chlebem.
Poczta Polska może i powinna godnie wynagradzać tych, którzy codzienną pracą służą społeczeństwu
i pomnażają majątek firmy.
Poczta Polska może i powinna rozwijać się, świadcząc obywatelom różnorodne, wysokiej jakości usługi, a dziesiątkom tysięcy pracowników, godną płacę i satysfakcję.
O taką Polską Pocztę upominamy się u tych, którym w imieniu państwa, a więc nas - obywateli, powierzona Nią zarządzanie.
W proteście wzięli udział pocztowcy ze Szczecina i Koszalina na czele z przewodniczącymi: Anną Żarkowską, Elżbietą Kowal, Wiesławem Królikowskim.
Protestujących wsparli również przewodniczący Komisji Podzakładowych w Poznaniu Witold Paluszak oraz w Gorzowie Wlkp. Sławomir Steltmann.
Wystąpienie przygotował Janusz Szabowski.
W pierwszym dniu protestu wziął również udział Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", który zwrócił uwagę na brak polityki przemysłowej w naszym kraju. - A bez miejsc pracy w innowacyjnym przemyśle nie będzie miejsc pracy w usługach............ Przyszedł moment przesilenia, nie bójmy się podnieść głów! - mówił przewodniczący.
|