Politycy wezwali do wyjaśnienia kulisów przetargu na obsługę pocztową polskiego wymiaru sprawiedliwości. Julia Pitera powiedziała, że ostrzegała PO przed doradcą Gowina, Mirosławem Barszczem, który był jednocześnie współwłaścicielem kancelarii prawnej, w przetargu reprezentującej konkurencję Poczty Polskiej.
Przetarg, przegrany przez Pocztę na rzecz Polskiej Grupy Pocztowej, wart był prawie 500 milionów złotych.
Sprawę opisała Gazeta Polska Codziennie. Julia Pitera powiedziała w Radiu ZET, że przestrzegała Gowina w tej sprawie. - Biografia zawodowa pana Mirosława Barszcza budziła moje duże wątpliwości. On był współwłaścicielem kancelarii o działalności lobbingowej. Nie rozumiem takiej sytuacji, w której doradca urzędnika robi to woluntarystycznie, dlatego musi mieć w tym interes - powiedziała posłanka Platformy Obywatelskiej.
Andrzej Rozenek wezwał CBA do wyjaśnienia sprawy, a Wojciech Olejniczak wezwał do powstania komisji śledczej w tej sprawie.
- Mamy przetarg na pół miliarda, po raz pierwszy, nie wygrywa Poczta. Będzie inny sposób dostarczania przesyłek. W tym widać udział osób trzecich. To jest kolejna wpadka ministra Gowina i PO. Pytanie, czy PO to bierze na siebie, czy uważa, że to nie jest jej sprawa - mówił eurodeputowany Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Źródło: prawo.money.plPrezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, w związku ze zmianą operatora pocztowego, do jakiej doszło z dniem 1 stycznia 2014 roku w wyniku rozstrzygnięcia przetargu na świadczenie usług pocztowych dla sądów i prokuratur w obrocie krajowym i zagranicznym w zakresie przyjmowania, przemieszczania i doręczania przesyłek pocztowych oraz zwrotu przesyłek niedoręczonych wskazuje, że jednym z podstawowych obowiązków Państwa w zakresie wymiaru sprawiedliwości jest zapewnienie skuteczności doręczeń korespondencji sądowej i prokuratorskiej, przy zachowaniu bezpieczeństwa obrotu pocztowego, tajemnicy pocztowej i
ciągłości pracy punktów odbioru korespondencji awizowanej (co jest szczególnie ważne dla możliwości dochowania terminów procesowych). Wobec dokonanej zmiany Naczelna Rada Adwokacka postuluje objęcie monitoringiem zasad funkcjonowania systemu doręczeń tego typu przesyłek, pod kątem poprawności dokonanych doręczeń lub ich zwrotu, zabezpieczenia tajemnicy korespondencji oraz ochrony danych osobowych osób, do których kierowana będzie korespondencja.
Treść uchwały -
tutaj