Wczoraj, 22 stycznia br., obradowała Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty Polskiej, która przyjęła miedzy innymi stanowiska w sprawie sytuacji PP S.A. po przegranym przetargu na usługi pocztowe dla sądów i prokuratur, zatrudnienia i zwolnień pracowników w PP S.A. w 2014 r., systemu oceny pracowników według projektu "DIALOG" oraz w sprawie przedłużania umów o pracę. Przyjęto również uchwałę dotyczącą prowadzonego sporu zbiorowego.
Stanowisko KM nr 1/01/14
ws. sytuacji PP S.A. po przegranym przetargu na usługi pocztowe dla sądów i prokuratur
Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" jest zaniepokojona klęską, jaką PP S.A. poniosła w przetargu na usługi pocztowe na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości.
Zaniepokojenie to podziela większość pracowników PP S.A., świadomych bezpośredniego zagrożenia wynikającego z takiego efektu przetargu, oraz potencjalnych, strategicznych niebezpieczeństw dla bytu Przedsiębiorstwa, które pojawią się w przyszłości. Na Zarządzie PP S.A. spoczywa największa odpowiedzialność, za podjęcie niezwłocznych działań informacyjnych o patologii do jakiej doszło w trakcie przetargu i za uzdrowienie sytuacji. Działania te muszą być kierowane do władz naszego Państwa, a także do społeczeństwa w celu kształtowania obiektywnej opinii społecznej. Ze wszystkich podmiotów, które są i które powinny być zainteresowane powstałym problemem, także pracowniczych i obywatelskich, Zarząd PP S.A. posiada największy formalny mandat do prowadzenia takich działań i największe materialne możliwości. Niezbędne jest też podjęcie działań konsolidujących wszystkich pracowników Poczty Polskiej, którzy obecnie mogą się czuć zagubieni.
Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" jest zdania, że elementem tej konsolidacji jest doprowadzenie do szybkiego wzrostu płac systematycznie ubożejących pracowników Poczty Polskiej, szczególnie z najważniejszych, a najmniej docenianych finansowo grup pracowniczych. Pozytywnym, bezkosztowym sygnałem dla pracowników jest natychmiastowe odstąpienie od projektu "Dialog". Potem oczekujemy dokonania rewizji strategii Przedsiębiorstwa i właściwego rozłożenia w niej akcentów istotnych dla faktycznego rozwoju Poczty Polskiej, oraz utrzymania i wzmocnienia jej pozycji dominującego operatora pocztowego w kraju.
Stanowisko KM nr 2/01/14
ws. zatrudnienia i zwolnień pracowników w PP S.A. w 2014 r.
Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" uważa, że poziom zatrudnienia w PP S.A. osiągnął niebezpieczny dla Przedsiębiorstwa, graniczny stopień. Dalsze bezrefleksyjne stosowanie zwolnień pracowników, jako podstawowego sposobu na poprawianie wyniku finansowego, godziłoby w największą wartość Poczty Polskiej, rzetelność i jakość proponowanych obywatelom usług i nie jest akceptowane przez Związek.
Szczególnym i nagannym przypadkiem prób redukcji zatrudnienia jest proceder wstecznego analizowania zwolnień chorobowych, często za okres wielu lat w celu stawiania pracownikom zarzutu niewłaściwego wykonywania pracy, oraz bezwzględne i natychmiastowe wykorzystywanie formalnych możliwości rozwiązywania umów o pracę w przypadkach długotrwałych chorób. Proceder ten powinien zostać ukrócony i zastąpiony rzeczową analizą indywidualną, ponieważ choroba zawsze jest ludzkim nieszczęściem.
Stanowisko Komisji Międzyzakładowej nr 3/01/14
ws. systemu oceny pracowników według projektu "DIALOG"
Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty stanowczo i zdecydowanie sprzeciwia się powszechnemu wprowadzaniu systemu oceny pracowników wg projektu "DIALOG" i wzywa Pracodawcę do niezwłocznego odstąpienia od tego wysoce szkodliwego eksperymentu.
Obowiązujące w Polsce przepisy prawa pracy zawierają wystarczające dla pracodawców mechanizmy oceny pracowników według obiektywnych i mierzalnych kryteriów, odnoszących się do wykonywania zadań i czynności określonych w umowach o pracę oraz indywidualnych zakresach czynności. Proponowany , najpierw w formie pilotaży, a obecnie wdrażany powszechnie, system oceny pracowników wg projektu "DIALOG" odchodzi od tej zasady. W rzeczywistości, ma ukształtować i wychować nowego pracownika Poczty Polskiej, całkowicie ubezwłasnowolnionego zależnego od Pracodawcy, faktycznie od Zarządu Poczty Polskiej, w wymiarze osobistej postawy, a nie wykonanej pracy.
Świadczy o tym dobitnie motto, którym oznaczono obszerne i złożone materiały instruktażowe w ramach projektu "DIALOG" brzmi ono: "Traktuj ludzi tak, jakby byli tacy, jacy powinni być, a pomożesz im stać się tym, kim mogą się stać." Użycie myśli wielkiego poety, Johanna Wolfganga Goethe, wybitnego orędownika osobistej wolności człowieka, jako motta do projektu indoktrynacji i faktycznego zniewolenia pracowników - ludzi, uważamy za zabieg wybitnie perfidny.
Szczególny sprzeciw Komisji budzi wprowadzenie do grupy oceniającej tzw. "opiekunów DIALOGU". Pracownicy ci nie posiadają umocowanych w prawie powszechnym kompetencji do oceny koleżanek i kolegów oraz nie ponoszą z tego tytułu żadnej odpowiedzialności. W praktyce prowadzi to do powołania rzeszy "jawnych współpracowników (JW)" osób zarządzających, których nieuprawnione oceny skutkować będą nawet pozbawieniem pracy innych.
Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty zdecydowanie protestuje wobec rozpowszechniania kłamliwych informacji, jakoby nasz Związek zaakceptował powszechne wprowadzanie tego szkodliwego projektu i oczekuje odstąpienia od jego stosowania w systemie oceny pracowników.
Stanowisko Komisji Międzyzakładowej nr 4/01/14
ws. przedłużania umów o pracę
Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" Pracowników Poczty wyraża stanowczy sprzeciw wobec stosowania praktyki przedłużania umów o pracę na czas określony, wyłącznie na podstawie oceny zaangażowania pracowników w sprzedaż produktów bankowych i ubezpieczeniowych, bez uwzględnienia rzetelnego i ofiarnego wykonywania powierzonych im usług pocztowych.
Uchwała KM nr 1/01/14
ws. sporu zbiorowego
Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność" akceptuje dotychczasowe propozycje przedstawione pracodawcy przez zespół negocjacyjny.
|