|
Organizacje Podzakładowe
|
|
Humor dnia
|
|
|
Aktualności
Autor: Bogumił Nowicki Data: 2007-07-20
|
Manifestacja
|
Mamy bardzo poważny problem, który będzie rozstrzygany w Sejmie i może w Senacie.
Piszę oczywiście o fatalnym projekcie ustawy o komercjalizacji Poczty Polskiej. Nie chcę w tym momencie debatować nad strategiczną kwestią, czyli prywatyzować PP, czy nie prywatyzować, na to mamy czas. Wspomnę tylko, że na Świecie więcej jest poczt państwowych, niż prywatnych, na czele z amerykańską, pracującą przecież w niezwykle liberalnym otoczeniu gospodarki USA.
Nasza Komisja Zakładowa ustaliła na posiedzeniu 28. 06. 07r, że w trakcie pierwszej powakacyjnej sesji Sejmu, odbędzie sie manifestacja przeciw komercjalizacji Poczty Polskiej według zapisów chybionego projektu, zawartego w druku sejmowym nr1688.
Manifestacja, już za
nie wiele ponad miesiąc!!!!!!!!!!!!
12.00 pod Sejmem 23. 08. 2007
Komitet Rady Ministrów w kwietniu 2006 roku przyjął założenia, według których Poczta Polska będzie skomercjalizowana, a następnie najpóźniej do 2011 roku sprywatyzowana.
Zatem ustawa dotycząca przyszłości Poczty Polskiej powinna być jednocześnie ustawą o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji.
-Pracownikom, za okres zatrudnienia w Poczcie Polskiej po 1992 r., to jest od momentu jej funkcjonowania jako samodzielnego podmiotu prawnego, należy zaproponować akcje.
-Ustawa powinna zawierać przynajmniej ramy pakietu socjalnego.
-Powinna zapewniać interes i przyszłości Poczty Polskiej, obojętnie jaką formułę prawną Poczta będzie mieć.
Komercjalizacja sama w sobie nie jest magicznym lekiem na chorą Firmę. Uzdrowienie PP wymaga większego wysiłku, niż wymagało Jej zepsucie, natomiast na pewno łatwiej to zrobić Dyrektorowi Generalnemu, jeżeli zechce, niż kolegialnemu Zarządowi S.A.
Zapisy zawarte w przedstawionym projekcie ustawy komercjalizacyjnej dają podstawy do sądzenia, że przede wszystkim, dokument ten ma stworzyć możliwości swobodnego dysponowania majątkiem Poczty Polskiej.
Ani interesu, ani przyszłości. Ostatecznie nie będzie czego prywatyzować, ponieważ majątek może przepłynąć do spółek, które bądź mogą upaść, bądź doprowadzać do pomniejszania udziału w nich Poczty Polskiej, a Rząd dopuszcza obecnie również możliwość upadłości Poczty Polskiej.
Jeżeli nie zadbamy o dobitne pokazanie, że zależy nam na Polskiej Poczcie, że jesteśmy w stanie mimo wszystko o nią powalczyć, to nie liczmy, że zrobi to ktoś inny.
Pojawiły się wątpliwości czy obecna sytuacja polityczna w Polsce sprzyja manifestacji. Nie powinniśmy przejmować się zawirowaniami w sferach sejmowych.
Bez względu na to, jaki garnitur parlamentarzystów będzie podejmował ostateczne decyzje, jeżeli zobaczą nas licznych, to zapamiętają.
Przed kilku laty udało mi się zrealizować mój najbardziej ambitny, osobisty projekt. Sejm dokonał nowelizacji prawa, która pozwoliła wtedy ponad 53 000 osób otrzymać w różnym wymiarze (niektórym, szczególnie pocztowym emerytom, w dość pokaźnym wymiarze), akcje TP S.A.
Oczywiście, gdyby nie pomoc wielu ludzi i organizacji, zapewne nic by z tego pomysłu nie wyszło. Stąd do dzisiaj czuję wdzięczność dla tych, którzy się do tej pracy przyłożyli.
Jednym z ważnych, a może przełomowym momentem procesu była manifestacja, organizowana pod Parlamentem przez SKPP „Solidarność” , mająca uprzytomnić posłom i senatorom zarówno wagę problemu, jak i determinację pracowników PP. Dzięki zdrowemu rozsądkowi i w poczuciu własnego interesu pod budynek Sejmu przymaszerowało wtedy ok. 3 tys. Demonstrantów.
Bezpośredni, własny interes każdego pracownika może nie jest tak oczywisty jak przed laty, przy akcjach, ale konsekwencje zaniedbania mogą być o wiele poważniejsze, niż jednorazowy brak zysku.
Przypominam Koleżankom i Kolegom o przygotowaniu akcji na terenie swoich Organizacji Podzakładowych i zachęceniu wszystkich pracowników PP do aktywnego włączenia się do przedsięwzięcia.
Szczególnie proszę o obecność wszystkich Warszawiaków, bo macie bliżej.
Pozdrawiam,
Bogumił Nowicki
Przewodniczący
|
|
|
Karta Rabatowa Orlen |
|
|