Koleżanki i Koledzy,
10 kwietnia odbyło się spotkanie zespołu Związku z pracodawcą w sporze zbiorowym, dotyczącym trzech zgłoszonych przez "Solidarność" żądań.
Jak wiadomo, pierwsze żądanie, z wystąpienia ze sporem zbiorowym z 30 grudnia 2014 roku, jest przez pracodawcę realizowane.
Różnice między zgłoszonym przez nasz Związek drugim żądaniem z wystąpienia (płacowym), a propozycją pracodawcy są na razie nadal bardzo duże i w trakcie rozmów nie został osiągnięty żaden postęp.
Żądanie trzecie wydaje się być węzłowym, zarówno dla utrzymania podstawowego atutu naszej konkurencyjności na rynku, czyli jakości usług świadczonych przez Pocztę Polską, jak i dla przywrócenia odpowiednich warunków pracy pracowników eksploatacji. Przedstawiliśmy pracodawcy obszerne przykłady nieprawidłowości występujących obecnie w wyniku nadmiernego zmniejszenia liczby pracowników, oraz w wyniku, naszym zdaniem błędnych co do zasady, zmian struktury zatrudnienia, wprowadzanych ostatnio szczególnie w POL. Omówiliśmy potencjalne konsekwencje dla jakości usług oferowanych przez Pocztę Polską w przypadku nie zrealizowania naszego trzeciego żądania. Jak wiadomo, pracodawca zaprezentował ostatnio pierwszy element opamiętania się w postaci zmniejszenia planowanej wcześniej redukcji zatrudnienia w RS.
Dzień wcześniej odbyło się posiedzenie Komitetu protestacyjno-strajkowego i posiedzenie Prezydium KM. Komitet podjął decyzję, że wobec obecnej, mętnej sytuacji polityczno-ekonomicznej wokół Poczty Polskiej należy zachować umiar w działaniach. Wskazane są dalsze działania protestacyjne, szczególnie wobec tych nieprawidłowości, które pojawiają się lokalnie.
Komitet podjął decyzję o przeprowadzeniu w PP SA referendum strajkowego w dniach 03-30 września 2015 roku. Będziemy apelować do wszystkich pocztowych związków zawodowych o pomoc w przeprowadzeniu tego zadania.
W tym miejscu kilka słów komentarza przewodniczącego. W najbliższych tygodniach podstawową kwestią jest osiągniecie sukcesu przez zarząd PP SA w konkursie na operatora wyznaczonego. Absurdalna i bezprecedensowa decyzja polityczna, o niezwłocznym wystawieniu na przejęcie polskiego rynku pocztowego, podjęta przez rząd koalicji PO-PSL doprowadziła do międzynarodowego ośmieszenia Polski w gronie światowych fachowców, pocztowych firm i ekspertów pocztowego rynku.
Nie możemy dzisiaj, dwa i pół roku po tej decyzji, dać pretekstu biznesowo-politycznemu układowi do propagandy, że to działalność "Solidarności" miała wpływ na przegraną Poczty w konkursie. Należy tu przypomnieć, że jedynie nasz Związek, poprzez Sekretariat Łączności, postulował wydłużenie pierwszego okresu wyznaczenia z 3 do 8 lat. Postulat ten został bezwzględnie wycięty przez koalicyjną większość w Sejmie RP.
Warto aby pocztowcy, ich rodziny i sympatycy Poczty Polskiej o tym pamiętali w roku wyborów.
Decyzje dotyczące wyniku konkursu zapadną w połowie czerwca bieżącego roku. Bez względu na wszystkie inne przesłanki naszego sporu zbiorowego, każdy pracownik PP musi pamiętać, że klęska zarządu PP SA w tym konkursie, to nie likwidacja zarządu, tylko likwidacja miejsca pracy pracownika. Wtedy jedyną szansą na ocalenie Polskiej Poczty będzie szybki strajk generalny.
Stanowiska przyjęte przez Prezydium, skierowane do zarządu i właściciela PP, będą dostępne wyłącznie w Komisjach Podzakładowych.
Przewodniczący KM
Bogumił Nowicki