Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił skargę Poczty Polskiej ws. wygranego przez InPost przetargu na dostarczanie korespondencji rządowej. Skarga dotyczyła bezpodstawnego, zdaniem Poczty, odrzucenia przez Krajową Izbę Odwoławczą odwołania od jego wyniku
Niezależnie od Poczty, skargę na postanowienie Krajowej Izby Odwoławczej złożył również prezes Urzędu Zamówień Publicznych (UZP).
Jak poinformowała w poniedziałek Poczta Polska, spółka wnosiła o zmianę zaskarżonego postanowienia KIO i merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy. "Poczta Polska wnosiła też o odrzucenie oferty InPost jako niespełniającej wymogów formalnych z powodu braku wymaganej sieci placówek oraz błędów w formularzu cenowym" - podała poczta w komunikacie.
"Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił odwołanie Poczty Polskiej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, na świadczenie usług pocztowych w obrocie krajowym i zagranicznym dla jednostek administracji rządowej" - poinformowała PAP rzecznik ds. Cywilnych Sądu Okręgowego w Warszawie, SSO Katarzyna Kisiel.
"Nie podzielamy oceny zaprezentowanej przez Sąd. Oferta InPost naszym zdaniem nie spełnia wymagań zamawiającego. Poczta Polska podjęła wszystkie przewidziane prawem kroki, by wykazać, że tylko jej oferta spełnia wymogi przetargu. Przetargu, który ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa korespondencji najważniejszych urzędów w państwie, a gwarantem bezpieczeństwa, na dzień dzisiejszy, w naszej ocenie jest wyłącznie Poczta Polska" - skomentował wyrok rzecznik Poczty, Zbigniew Baranowski.
"Sprawa została rozpatrzona przez sąd w oparciu o argumenty merytoryczne - sąd potwierdził, że podnoszone przez Pocztę Polską tezy są niewłaściwe systemowo. To kolejne potwierdzenie, że InPost może obsługiwać korespondencję urzędów i organów administracji państwowej" - powiedział członek zarządu InPost SA, Krystian Szostak.
Sąd Okręgowy w Warszawie jest ostatnią instancją odwoławczą dla postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.
Przetarg na obsługę korespondencji administracji rządowej i urzędów centralnych w latach 2015-2016 był zorganizowany przez rządowe Centrum usług Wspólnych (CUW). Wygrała go firma InPost, która zaoferowała niższą cenę usługi. Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła pierwsze odwołanie Poczty z 19 grudnia i nakazała prywatnemu operatorowi pocztowemu jedynie odtajnienie formularza cenowego. Następnie CUW miało przeprowadzić ponowną ocenę ofert wykonawców i jeszcze tego samego dnia ponownie wybrało InPost.
Poczta 23 grudnia ub.r. odwołała się również od tej decyzji, argumentując to tym, że zanim KIO zdążyła sporządzić pisemne uzasadnienie orzeczenia, a Poczta zapoznać się z odtajnionym formularzem cenowym InPost, CUW po upływie niespełna dwóch godzin od ogłoszenia decyzji KIO ponownie wybrało jej konkurenta. 16 stycznia br. KIO odrzuciła to odwołanie, argumentując, że część zarzutów została wniesiona po terminie, a inne zostały rozpatrzone w poprzednim odwołaniu.
Źródło:
logistyka.wnp.pl