Koniec sierpnia to tradycyjnie czas wielkich wydarzeń związanych z obchodami rocznicowymi, których głównym adresatem jest NSZZ Solidarność. Pomimo, że wielu ludzi i wiele środowisk od lat próbuje zdewaluować znaczenie Naszego Związku to "Solidarność", która powstała w sierpniu 1980 roku pokazuje, że jest, skutecznie działa stając w obronie najwyższych wartości, które 35 lat temu były inspiracją dla robotników zaangażowanych w Jej powstanie.
W tym roku również Komisja Międzyzakładowa NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej podjęła decyzję, aby swoje robocze spotkanie odbyć w miejscu gdzie powstała "Solidarność".
Po zakończeniu przedpołudniowych uroczystości w dniu 31 sierpnia br. członkowie Komisji Międzyzakładowej spotkali w siedzibie Komisji Krajowej, gdzie odbyło się posiedzenie KM.
W trakcie zebrania przekazana została informacja z trwającego sporu zbiorowego z zarządem PP SA oraz z przebiegu pikiety, która odbyła się 26 sierpnia pod nową siedzibą zarządu PP SA. W dalszej części zebrania członkowie KM przyjęli dwie uchwały w sprawie strajku ostrzegawczego oraz w sprawie wystąpienia do Kolegium Arbitrażu Społecznego, których treść znajduje się u przewodniczących Komisji Podzakładowych. Przyjęto również Apel do Pracowników Poczty Polskiej SA, którego treść publikujemy poniżej. Kolejnym punktem posiedzenia KM była relacja z wdrażania przez pracodawcę nowego ZUZP i występującymi w tym procesie nieprawidłowościami.
W sprawach różnych omówiono bieżącą sytuację w Poczcie Polskiej SA oraz w związku.
Po zakończeniu obrad w godzinach wieczornych członkowie KM przeszli w asyście przybyłych pocztów sztandarowych pod Pomnik Trzech Krzyży, gdzie złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze.
We wtorek 1 września w godzinach rannych członkowie Sztabu Protestacyjnego spotkali się z Andrzejem Halickim Ministrem Administracji i Cyfryzacji. Na początku spotkania Bogumił Nowicki, przewodniczący KM NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej, przypomniał Panu Ministrowi jak trudne były ostatnie 7 lat dla Poczty Polskiej, a szczególnie dla zatrudnionych w niej pracowników. Zaznaczył również, że naszym najważniejszym celem jest naprawienie sytuacji pracowników, a także właściwe domknięcie sporu zbiorowego prowadzonego przez naszą organizację związkową z zarządem PP SA. Wyraził również nasze oczekiwania wobec właściciela PP SA, co do pomocy w korzystnemu dla pracowników zakończeniu trwającego sporu zbiorowego. Minister Halicki kolejny już raz zaznaczył, że firma powinna dzielić się swoimi sukcesami z pracownikami. Omówił jaka, w jego ocenie, jest sytuacja w Poczcie Polskiej, Banku Pocztowym i na zliberalizowanym rynku pocztowym. Przedstawił również swoje oczekiwania w stosunku do Rady Nadzorczej i decyzji jakie ona podejmuje. W sprawie naszych oczekiwań, co do wzrostu wynagrodzeń pracowników, zwrócił się do Wiceprezesa PP SA Ireneusza Piecucha o udzielenie odpowiedzi. Ten jednak w sposób ogólnikowy i mało konkretny próbował odpowiedzieć na to pytanie. Zapewnił, że mimo, iż w sporze zbiorem wkraczamy już w etap mediacji to zarząd w dalszym ciągu jest gotowy na rozmowy z "Solidarnością" w sprawie postulatów wyrażonych w ramach sporu zbiorowego.
W dalszej części spotkania przedstawiliśmy jakie problemy występują w firmie np. związane z odczytami liczników gazowych, braki w zatrudnieniu i dramatyczna sytuacja w WER-ach.
Na zakończenie Minister A. Halicki wyraził swoją gotowość do kolejnych spotkań z Pocztową Solidarnością. Spotkanie, które trwało ok. 1,5 godziny, odbyło się z inicjatywy A. Halickiego.
W południe wszyscy członkowie Komisji Międzyzakładowej udali się na uroczystości związane z 76 rocznicą bohaterskiej obrony Poczty Polskiej w wolnym mieście Gdańsku, aby oddać hołd kolegom poległym podczas obrony, zmarłym w szpitalach wskutek odniesionych ran, rozstrzelanych na Zaspie 5 października 1939 roku oraz zmarłym, którzy wojnę przeżyli. Przy pomniku Obrońców Poczty Polskiej w asyście naszych sztandarów złożyliśmy wieńce i zapaliliśmy znicze.
Członek Prezydium KM
Sławomir Steltmann
Apel do Pracowników Poczty Polskiej SA
Komisja MiędzyzakładowaNSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej apeluje do wszystkich swoich członków, oraz pracowników Poczty Polskiej o przestrzeganie norm czasu pracy wynikających z obowiązujących systemów czasu pracy.
Przypominamy, że praca w godzinach nadliczbowych możliwa jest tylko i wyłącznie na wyraźne polecenie pracodawcy i ograniczona jest ilością 150 godz. w ciągu roku.
Informujemy, że w razie wystąpienia jakichkolwiek zdarzeń w trakcie wykonywania czynności służbowych na stanowisku pracy np: napadu, nieszczęśliwego wypadku lub innego nieprzewidzianego zdarzenia, które nastąpi po zakończeniu godzin pracy wynikających z harmonogramu, a nie będzie miało związku z wydaniem przez przełożonego wyraźnego polecenia pracy ponad obowiązującą normę powoduje, że pracownik ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualne skutki takiego zdarzenia i nie podlega żadnej ochronie, a wręcz może być pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej za nieprzestrzeganie ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy.
Ponadto, wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych bez właściwego ich ewidencjonowania stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, a co gorsze buduje obraz nieprawdziwego zapotrzebowania etatowego, który jest przyjmowany, jako obowiązujący i wystarczający w bezrefleksyjnej ocenie Zarządu Poczty Polskiej.
Skutkiem takiego zakłamywania rzeczywistości są coraz dalej idące cięcia etatowe, które prowadzą do paraliżu funkcjonowania Poczty Polskiej oraz likwidacji kolejnych miejsc pracy.
Dlatego jeszcze raz apelujemy o rzetelne, uczciwe i sumienne wykonywanie swoich obowiązków wynikający z zapisów umowy o prace, lecz tylko w zgodzie z obowiązującymi przepisami prawa pracy polegających na właściwej ewidencji czasu pracy i nie wydłużanie godzin pracy bez wyraźnego polecenia przełożonego.
Za niezbędny uważamy udział w bieżącym definiowaniu zagadnień z zakresu prawa pracy, oraz przepisów BHP podczas przeprowadzanych zmian w jednostkach organizacyjnych Poczty Polskiej przez Społecznych Inspektorów Pracy, którzy zostali wybrani przez pracowników i wykonują zadania pod nadzorem Związków Zawodowych.
Zwracamy się do wszystkich pracowników o zgłaszanie wszelkich nieprawidłowości do przewodniczących Komisji Podzakładowych oraz Społecznych Inspektorów Pracy.
Gdańsk 31 sierpnia 2015 r.