16 września br. w Warszawie obradował Sztab Protestacyjny oraz Prezydium Komisji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej.
Podczas posiedzenia Sztabu Protestacyjnego dyskutowano nad przeprowadzeniem w Poczcie Polskiej SA, w ramach trwającego sporu zbiorowego min. o podwyżkę wynagrodzeń pracownikom, strajku ostrzegawczego. Decyzję w sprawie zaostrzenia form protestu podejmie Sztab Protestacyjny na najbliższym spotkaniu.
Z ostatniej chwili: Zarząd PP jako argumentu w negocjacjach używa brak środków na podwyżkę wynagrodzeń dla pracowników, natomiast w ostatnich dniach Rada Nadzorcza PP SA wyraziła zgodę zarządowi na dokapitalizowanie Banku Pocztowego w kwocie 45 mln. złotych!!!
Prezydium KM, na podstawie stanowiska Komisji Międzyzakładowej z 18.06.2015 r., podjęło decyzję o upoważnieniu przewodniczącego KM do niezwłocznego przygotowania analizy błędów strategicznych popełnianych przez zarząd PP SA i nadzór właścicielski, wobec Poczty Polskiej i do przedstawienia powyższego stanowiska i tej analizy zarządowi PP SA, ministrowi AiC, oraz klubom parlamentarnym.
Poniżej publikujemy wniosek do Andrzeja Halickiego Ministra Administracji i Cyfryzacji dotyczący błędów w zarządzaniu w PP SA.
Prezydium zajęło się również sprawą odczytów liczników gazowych oraz elektrycznych, podjęte zostaną kolejne działania związku nad wyeliminowaniem nieprawidłowości i patologii związanych z obciążaniem listonoszy tymi czynnościami.
W dalszej części posiedzenia uczestniczyli przedstawiciele Ubezpieczenia Pocztowe, którzy wyrazili gotowość do dalszych rozmów z nami w celu poprawienia warunków ubezpieczenia grupowego dla pracowników Poczty Polskiej SA. Uzgodniono, że najbliższe spotkanie w tej sprawie z naszym zespołem roboczym odbędzie się 24 września br.
Prezydium KM dyskutowało również o tym, czy Bank Pocztowy i Poczta Polska powinny być na Giełdzie Papierów wartościowych oraz o sprawie publikacji w Newsweeku i sytuacji w Związku. W tej sprawie przyjęto stanowisko, które publikujemy poniżej.
Stanowisko Prezydium Komisji Międzyzakładowej
NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej
Pełen kłamstw i manipulacji atak personalny, dokonany na Przewodniczącego KK NSZZ Solidarność, Piotra Dudę, przez agendy niejakiego Tomasza Lisa, jest faktycznym atakiem na "Solidarność". Co bardzo istotne, atak ten jest zsynchronizowany z antypracowniczą kampanią, rozpoczętą przed październikowymi wyborami przez rządząca koalicję partyjną. PO-PSL dla maskowania swoich błędów, zgodnie z najgorszymi tradycjami politycznymi zdefiniowała sobie wroga zastępczego, związki zawodowe. Akcja T. Lisa przeciw Przewodniczącemu KK dowodzi, który Związek został przez PO-PSL wybrany na tego symbolicznego wroga.
Obowiązkiem każdego związku zawodowego jest obrona jego członków. Prosimy zatem wszystkie struktury terytorialne i branżowe "Solidarności", o rzetelne zrealizowanie tego obowiązku wobec naszego przewodniczącego. Pomoc ta musi dotyczyć wsparcia medialnego, ale również musi umożliwić przewodniczącemu kompetentną walkę o Jego dobra osobiste, które w tej sytuacji są również dobrami Związku, przed niezawisłym sądem.
Wniosek do Ministra AiC
Kraków, 18 września 2015r.
Pan Andrzej Halicki
Minister Administracji i Cyfryzacji
OMS/S/A25/2015
Sprawa: błędy w zarządzaniu-wniosek
W związku z kontrowersjami, jakie się pojawiły po publikacji wniosku do Ministra Administracji i Cyfryzacji, tekst ten, na wniosek przewodniczącego KM, został zdjęty z naszej strony internetowej.
Jest on ciągle dostępny u przewodniczących komisji podzakładowych.