Wczoraj (17 grudnia 2015), Rzeczpospolita opublikowała artykuł Michała Duszczyka, w którym autor pisze, że Rząd chce, by całą korespondencję administracji publicznej obsługiwał - bez przetargu - operator wyznaczony. Pisze dalej, że w resorcie infrastruktury, rozważane jest przygotowanie rozwiązań prawnych, które umożliwią przyznawanie z automatu Poczcie Polskiej, jako operatorowi wyznaczonemu, wszystkich zleceń na dostarczanie przesyłek dla sądów, prokuratur, ministerstw i innych najważniejszych urzędów państwowych.
W Rzeczpospolitej, powołując się na informacje z ministerstwa, możemy przeczytać również, że w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa (MIB) obecnie nie toczą się prace nad takimi regulacjami. - Jednak biorąc pod uwagę bezpieczeństwo obrotu pocztowego, należy rozważyć zasadność podjęcia ich w przyszłości - zastrzegają w biurze prasowym MIB i dodają, że zmiany są możliwe, tym bardziej że taką sytuację dopuszczają tzw. dyrektywy pocztowe.
Przedstawiciele resortu tłumaczą nam też, że wprowadzenie regulacji zastrzegających doręczanie tego typu przesyłek przez operatora wyznaczonego poprzedzone musi być szerokimi konsultacjami i wymagałoby zmian systemowych. - Należałoby zadbać o to, by regulacje nie naruszały przepisów unijnych i nie ograniczały konkurencji.
Powyższa informacja bardzo nas cieszy, ponieważ tego rodzaju zmian od dawna domaga się nasza organizacja związkowa. W celu opracowania, idących w tym kierunku rozwiązań prawnych, w ubiegłym roku powołany został przy Radzie Sekretariatu Łączności NSZZ Solidarność zespół, który przygotował projekty odpowiednich zmian w ustawodawstwie.